Prema podacima dostavljenim Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” i laboratorijskim kriterijima iz Republike Srbije do 14.10.2023. godine bilo je ukupno 89 slučajeva groznice Zapadnog Nila porijeklom iz zemlja. Nažalost, dvije osobe su preminule od posljedica bolesti. Ovi slučajevi prijavljeni su iz različitih regiona uključujući Grad Beograd (22), Južnobački (24), Sremski (10), Zapadnobački (9), Južnobanatski (6), Srednjobanatski (4), Braničevski (3), Severnobački (2) , Kolubarski (2), Mačvanski (2), Pomoravski (2), Sjevernobanatski (2) i Nišavski (1) okrug. U istom vremenskom razdoblju bila su dva smrtna slučaja povezana s bolešću, jedan iz Južnobačkog okruga i jedan iz Zapadnobačkog okruga.

Tijekom razdoblja praćenja od 2023. do 11. listopada 2023. prijavljena su ukupno 632 slučaja groznice Zapadnog Nila u ljudskoj populaciji u različitim zemljama Europske unije (EU) i Europske ekonomske zajednice (EEA). Od toga je 307 slučajeva prijavljeno u Italiji, 157 u Grčkoj, 81 u Rumunjskoj, 33 u Francuskoj, 29 u Mađarskoj, 14 u Španjolskoj, 6 u Hrvatskoj, 4 u Njemačkoj i 1 na Cipru. U istom razdoblju praćenja, 50 smrtnih slučajeva povezano je s groznicom Zapadnog Nila, s najvećim brojem prijavljenih u Grčkoj (20), zatim u Italiji (18), Rumunjskoj (10) i Španjolskoj (2).

U Sjevernoj Makedoniji zabilježen je jedinstveni slučaj groznice Zapadnog Nila. Ova bolest je sezonske prirode i širi se ubodom zaraženog komarca. Primarni prijenosnik virusa Zapadnog Nila je komarac Culex pipiens, koji je prisutan iu domaćim sredinama u našoj zemlji. Sezona prijenosa virusa Zapadnog Nila u Srbiji obično traje od lipnja do studenog. Kako biste smanjili mogućnost zaraze virusom Zapadnog Nila, preporučljivo je poduzeti mjere opreza protiv uboda komaraca primjenom osobne zaštite kao što su:

Prilikom boravka na otvorenom preporučljivo je koristiti repelente na svim izloženim dijelovima tijela. Za optimalnu zaštitu od komaraca savjetuje se nošenje svijetle odjeće s dugim rukavima. Važno je osigurati da je odjeća udobna za nošenje, jer uska odjeća možda neće pružiti odgovarajuću zaštitu od uboda komaraca. Kako biste spriječili ubode komaraca, preporučljivo je boraviti u zatvorenom prostoru tijekom njihova najaktivnijeg razdoblja, a to je u zoru i sumrak.

Korištenje mreža protiv komaraca koje pružaju zaštitu obično se koriste u različitim oblicima; ove mreže se mogu postaviti na prozore, vrata i oko kreveta. Cilj je smanjiti broj komaraca u nastambi. Preporučljivo je ostati u zatvorenom prostoru u klimatiziranim prostorima kad god je to moguće, jer ovo okruženje ima manje insekata. Kako bi se dodatno smanjio rizik od uboda insekata, preporuča se izbjegavati odlazak u područja s visokom koncentracijom insekata, kao što su šume i močvare.

Kako biste smanjili broj komaraca u blizini vašeg radnog mjesta, aktivnosti u slobodno vrijeme ili smještaja, potrebno je ukloniti izvore stajaće vode. Ova metoda učinkovito ograničava broj potencijalnih mjesta na kojima komarci mogu položiti svoja jaja. Posude za cvijeće, posude za hranu i vodu za kućne ljubimce, kante, bačve i limenke treba isprazniti od vode najmanje jednom tjedno. Osim toga, važno je zbrinuti napuštene gume i druge predmete koji mogu nakupljati vodu.

Preporučeno