Nedavni trend na Tiktoku koji potiče iz Hrvatske stekao je popularnost među tinejdžerkama u Srbiji. Izazov uključuje natapanje tampona votkom i umetanje u njihove genitalije kako bi se opijali. Uprkos ozbiljnim zdravstvenim rizicima koje ovo ponašanje predstavlja, mnoge mlade djevojke odlučuju ignorirati potencijalne posljedice. Pedijatar dr Saša Milićević lečio je nekoliko pacijenata adolescenata koji su se bavili ovom opasnom aktivnošću i upozorio druge na rizike.
Ginekolog Vanja Milošević izrazila je zabrinutost zbog ovog trenda gostujući u Pulsu Srbija. Govorila je o nedostatku odgovarajuće zdravstvene edukacije mladih djevojaka i opasnostima neodgovornog ponašanja. Zaista je obeshrabrujuće što smo pribjegli ugrožavanju našeg zdravlja umjesto da koristimo platforme poput društvenih medija u našu korist. Moramo imati na umu da nije nužno sve što je dozvoljeno korisno, posebno za mlade ljude koji tek počinju svoje reproduktivne godine.
Čini se da opseg ljudske gluposti nema granica. Mlade devojke koje prolaze kroz prvu menstruaciju možda nisu svesne potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih sa određenim procedurama, kaže Milošević. Također je naglasio rizike rizičnog ponašanja i potencijalno razorne posljedice koje ono može uzrokovati. Rasprava o ovoj temi postavlja pitanje upozoravamo li na takvo ponašanje ili ga nehotice promoviramo. Vagina je delikatan i osetljiv organ sa jedinstvenim svojstvima. Bakterijska flora služi kao prva linija odbrane od infekcije i upale. Samoprouzročeno oštećenje ove barijere povećava rizik od razvoja upalnih stanja kao što su vaginitis i kolpitis. Konzumacija alkohola također može promijeniti bakterijsku floru i hormonski status, pogoršavajući situaciju. Ginekolog upozorava da ovakva stanja mogu uzrokovati simptome kao što su crvenilo, peckanje, bol tokom seksualne aktivnosti i teške infekcije urinarnog trakta.
Prema izvoru Kurir TV-a, najbolji način za sprečavanje sličnih incidenata je uvođenje zdravstvenog vaspitanja, sa posebnim akcentom na seksualno obrazovanje. Po mišljenju govornika, koji je i roditelj i ljekar, imperativ je da se djeci pruže tačne informacije o mogućim ishodima njihovog izbora. Oni tvrde da će ovo znanje pomoći djeci da budu promišljenija i opreznija kada donose odluke koje bi mogle biti štetne po njihovu dobrobit. Međutim, problem je u rasprostranjenosti platformi društvenih medija, koje obeshrabruju otvoreni dijalog i razgovor o ovim temama između roditelja i njihove djece.