Testovi inteligencije (IQ testovi) su standardizirani alati koji pokušavaju da izmere kognitivne sposobnosti osobe u odnosu na prosečnu populaciju. Oni ne mere “celokupnu” inteligenciju, već određene aspekte poput:
-
Logičkog rezonovanja
-
Verbalne sposobnosti
-
Matematičkog razumevanja
Do sada smo sastavili brojne testove koji su svi dobro prihvaćeni; stoga je dodavanje još jednog sasvim prikladno. Ovaj poseban test uživa veliku popularnost među korisnicima društvenih medija i uvjereni smo da ćete ga i vi cijeniti. Optičke se iluzije mogu činiti samo kao izvori zabave; međutim, mogu pružiti značajan uvid u našu percepciju svijeta i funkcioniranje našeg uma. Određene slike, koje se u početku mogu činiti jednostavnima, često dovode do zabune i mogu polarizirati pojedince na potpuno suprotna gledišta.
Značajan primjer ovog fenomena je poznata slika mačke na stubištu, čiji smjer – ide li gore ili dolje – ostaje neizvjestan. Ova konkretna iluzija godinama je izazvala raspravu koja traje, dok je internetska zajednica nastavila potragu za konačnim rješenjem. Sličan odjek izazvala je i nedavno objavljena fotografija na društvenim mrežama. Slika prikazuje snježnu šumu s tamnom figurom u središtu. Ova je brojka izazvala različita tumačenja; Neki pojedinci tvrde da vide čovjeka s ruksakom kako ulazi u šumu, dok su drugi čvrsto uvjereni da promatraju psa koji trči ravno prema promatraču. Važno je primijetiti da se ova varijacija u percepciji proteže izvan pukih optičkih razlika;
Psiholozi tvrde da na to utječe emocionalno stanje pojedinca koji gleda fotografiju. Početni fokus promatrača – bilo da se radi o psu ili čovjeku – može djelovati kao neformalan odraz njihovog prevladavajućeg raspoloženja i osobina ličnosti. Ako vaša početna percepcija uključuje promatranje muškarca kako odlazi, to može značiti da doživljavate određeni stupanj tjeskobe ili nesigurnosti.
Prema psiholozima, ljudi koji su pod stresom, osjećaju nelagodu ili očekuju neželjene ishode češće prepoznaju obrise muškarca koji odlazi. Ovo tumačenje predstavlja teme udaljenosti, gubitka ili prijetnje – elemente koji prevladavaju u kognitivnim obrascima onih koji su u stanju tjeskobe ili nepovjerenja. Suprotno tome, izravno promatranje psa koji vam se približava može značiti da u tom trenutku imate pozitivan pogled na svijet, praćen osjećajem stabilnosti i samopouzdanja. Pojedinci koji se susreću s psom obično pokazuju veselje, optimizam i spremnost da prihvate sve što život predstavlja – bilo da se radi o izazovima ili interakciji s drugima.
Pogled na psa koji veselo trči prema kameri budi predodžbu razigranosti, sreće i topline; Stoga ne čudi da takve slike češće promatraju oni koji utjelovljuju uzvišeniji duh. Dok testu možda nedostaje znanstvena strogost, psiholozi često koriste usporedive vizualne iluzije kao sredstvo za ispitivanje podsvijesti. Ove prosudbe ovise o neposrednim reakcijama promatrača, budući da početni dojam obično proizlazi iz nesvjesnog uma – prije nego što se netko uključi u racionalno razmišljanje o slici. Zaključno, enigma je riješena:
Predmet snimljen na fotografiji zapravo je pas — crni pas koji trči prema kameri usred snježne šume. Ipak, veće značenje od pravog identiteta figure je vaše početno zapažanje, jer može odražavati suptilan, ali dubok glas vašeg unutarnjeg stanja, prenoseći uvide koje možda niste u potpunosti prepoznali. Stoga, kada naiđete na optičku iluziju, razmislite ne samo o pitanju: “Što je prikazano na slici?” ali i zapitajte se: “Zašto to ovako doživljavam?” Odgovor je možda dublji nego što mislite.