Ova tužna priča jedne Bosanke duboko dotiče srca svih koji čuju njenu patnju. Ramza Idrizović, porijeklom iz Repnika, proživjela je sudbinu koju nijedna majka ne bi trebala iskusiti. Izvršila je svoje majčinske dužnosti prema četvero djece koja nisu biološki njena, i dvoje svoje, ali danas je suočena s gorkom stvarnošću da je prepuštena sama sebi. Njene tuđe čeljadi je okrenula leđima, ostavivši je da se bori sama, dok joj pastorka, osjećajući se moćno, uskraćuje osnovne potrebe poput električne energije i topline.

  • Ovo nije ono što zaslužujem. Pitala bih se što sam učinila da zaslužim ovakav tretman. Bila sam tu za svakoga, služeći i pomažući koliko sam mogla, a sada, kad sam sama, ne mogu ni sebi pomoći, nitko ne mari za mene. Nije mi strano ni odgajanje djece koja nisu moja vlastita, kao da sam ih rodila.

Ramza je upoznala svog sadašnjeg muža kada je već bio u braku s drugom ženom, a imao je i troje djece iz prethodnog odnosa. Kasnije se otkrilo da je imao još jedno dijete s drugom ženom koju je protjerao iz kuće. Ramza je prihvatila to dijete kao svoje. – Kada sam ga upoznala, imao je troje djece iz prethodnog braka. Bezuvjetno sam prihvatila njega i njegovu djecu. Kasnije sam saznala za trudnu ženu koju je protjerao, ali mi to nikada nije rekao. Sada sam ostala sama, osjećam se nemoćno. Kad god bih otišla na polje raditi, vrata bi mi bila zaključana kad se vratim. Morala sam preskakati ogradu kako bih ušla u dvorište. Trudila sam se oko kuće, pripremala zimnicu, ali kad dođe zima, nemam ništa za jesti jer mi je sve zaključano.

Tokom braka, Ramza je trpjela različite oblike zlostavljanja, ali nije smjela napustiti muža jer je prijetio njenom sigurnošću. Sada, u starosti i nemoći, osjeća se potpuno napušteno. – Moja pastorka mi je isključila struju i zavrnila grijanje, iako sam je njegovala kao vlastito dijete. Nisam se mogla riješiti muža jer mi je prijetio govoreći: “Ako me napustiš, naći ću te i uništiti.” Sada, kada mu više nisam potrebna, osjećam se bespomoćno i ne mogu više služiti njima.Podigla sam četvero tuđe djece i dvoje svoje.Moje tijelo slabi, kičma me boli, imam dijabetes i visok tlak… Borim se da ostanem u svom domu, kakav god da je.

BONUS TEKST:

Bijeli luk, poznat i kao Allium sativum, je biljka iz porodice ljiljana (Alliaceae) i jedan od najčešće korištenih začina i ljekovitih biljaka u svijetu. Ova biljka je domaća Mediteranu i Aziji te se uzgaja i koristi u mnogim kuhinjama i kulturama širom svijeta.

Evo nekoliko važnih informacija o bijelom luku:

  1. Opis biljke: Bijeli luk je višegodišnja zeljasta biljka koja raste iz lukovice, a može narasti do visine od 30 do 60 centimetara. Listovi su mu uski, duguljasti i slični traci, dok su cvjetovi bijeli i skupljeni u cvatove koji se uzdižu na stabljici.
  2. Lukovica: Glavna jestiva i ljekovita komponenta bijelog luka je lukovica koja se sastoji od nekoliko češnjeva. Svaki češanj ima tanku, papirnatu ljusku i sočno unutrašnje tkivo.
  3. Okus i miris: Bijeli luk je poznat po svom snažnom okusu i mirisu. Sirovi bijeli luk ima oštar i pikantan okus, dok se prženjem ili kuhanjem postaje blag i slatkast. Ovaj karakterističan okus i miris dolazi od sumpornih spojeva prisutnih u biljci.
  4. Kulinarska upotreba: Bijeli luk je nezamjenjiv sastojak u mnogim kuhinjama širom svijeta. Koristi se svjež, sušen, u prahu ili kao ulje. Dodaje se raznim jelima kako bi im dao bogat okus i aromu. Često se koristi u umacima, juhama, varivima, mesnim jelima, umacima za tjesteninu i salatama.
  5. Ljekovita svojstva: Bijeli luk je poznat po svojim brojnim ljekovitim svojstvima. Smatra se da ima antibakterijsko, antivirusno, antigljivično i antioksidativno djelovanje. Također se koristi za reguliranje krvnog tlaka i kolesterola, jačanje imunološkog sustava, smanjenje upala i poboljšanje cirkulacije.
  6. Korištenje u tradicionalnoj medicini: Bijeli luk se koristi u tradicionalnoj medicini širom svijeta već tisućama godina. Upotrebljava se za liječenje raznih zdravstvenih problema, uključujući prehlade, gripu, infekcije, probavne smetnje, hipertenziju i mnoge druge.
  7. Konzervacija: Bijeli luk se može čuvati na suhom i tamnom mjestu, u dobro prozračenom spremištu. Također se može konzervirati u ulju ili octu kako bi se produžio rok trajanja i dodao okus jelima.

Ukratko, bijeli luk je višenamjenska biljka koja se koristi kao začin i lijek diljem svijeta zbog svog bogatog okusa i brojnih ljekovitih svojstava.

Preporučeno