Kako ste već sigurno pročitali, regiju su napali palestinski teroristi, koji su stigli opremljeni do zuba naoružanim motociklima paraglajderima. Zbog toga smo se bojali da bi uskoro mogli stići na naš prag. Nažalost, nemamo potrebno oružje ili resurse da se obranimo ako to učine. Kako bismo umanjili ovaj rizik, ulazna i terasasta vrata ojačali smo oklopom. Unatoč stalnoj baražnoj vatri raketa, ostajemo nepokolebljivi i neuplašeni. Međutim, duboko smo zabrinuti zbog potencijalne prijetnje koju predstavljaju strijelci među terorističkom skupinom.

Priču Informerke Ane Majić Georgijević (44) iz Novog Sada, koja je sa suprugom Filipom Georgijevićem (44), Beočincem, 22 godine živjela i radila u Aškelonu, počinje tvrdnjom da su neki od njezinih poznanika već bili likvidiran. Ipak, uočljivo joj je da se očekuje daljnje pogoršanje situacije. Vijest koja je dopirala iz određenog grada postala je žarište globalne medijske pozornosti. Glasnogovornik Hamasa izdao je u utorak upozorenje stanovnicima Ashkelona, ​​pozivajući ih da evakuiraju grad prije 17 sati. zbog nadolazeće odmazde za raseljavanje civila u Gazi. Zbog toga je bujica ljudi počela bježati prema Tel Avivu. Usred ovog kaosa, majka dvoje djece odlučila je ostati u svom stanu sa sinovima od 18 i 11 godina, u sigurnoj sobi. Njezin suprug Filip je nakon mobilizacije raspoređen na područje Gaze.

Iako imam poznanike koji žive u Tel Avivu, odlučio sam ne bježati iz tog područja. Moje obrazloženje za ovu odluku počivalo je na mogućnosti raširene histerije i popratnih rizika povezanih s velikim gužvama. Umjesto toga, vjerovao sam u sposobnost izraelskih vlasti da zaštite svoje građane. Točnije, sigurne sobe i skloništa od armiranog betona hvale se kao da mogu izdržati najteža oštećenja. Vlasti tvrde da su te prostorije nepropusne za raketne udare. Važno je napomenuti da svi stanovi izgrađeni nakon 1992. godine na ovom području imaju takve prostorije.

Naše prebivalište nalazi se na pretposljednjem katu deseterokatnice. Unatoč pojavama da projektili padaju u neposrednoj blizini, to nas se ne tiče. No, nemamo namjeru putovati u Srbiju jer nam to nije isplativ izbor, prenosi naš sugovornik, koji ekspresno prekida poziv zbog uključivanja alarma za opasnost. Nastavljamo razgovor nakon kratke stanke, slažući se da ćemo ga skratiti ako se sirena još jednom oglasi – što je česta pojava u Ashkelonu. Ana kaže da je u stalnom kontaktu sa svojim najbližima u Srbiji, koji su razumljivo zabrinuti za sigurnost njezine obitelji. Ipak, s obzirom na trenutne okolnosti, Ana ističe da joj je na prvom mjestu dobrobit njezinih sinova.

U subotu je suprug pozvan u akciju i brzo pokupljen. Stanovnik je Izraela od 1997. i služio je vojsku tijekom svog vremena ovdje. Trenutno se nalazi oko 30 kilometara južno od naše lokacije, blizu beduinskog sela. Ovaj smještaj je mjera predostrožnosti zbog zabrinutosti da bi se Arapi koji žive u zemlji mogli pobuniti i izazvati nemire. Zauzeti su i borbeni i strateški položaji, kao i neki pozadinski položaji. Naš izvor održava stalnu komunikaciju s njezinim suprugom, koji svjedoči putanji raketa usmjerenih prema njihovoj lokaciji.

Prema riječima našeg sugovornika, od subote do jučer ostala je u kući. Pojašnjava da je izašla u trgovinu u ranim jutarnjim satima, ali se srećom vratila kući bez incidenata. Jutro nudi sve za kupnju, ali poslijepodne su već nestašice. Sklon sam napraviti zalihe hrane za nekoliko dana. Domoljublje je vrlo rašireno među ljudima, u iznimnoj mjeri. Unatoč tome što je trenutna situacija relativno gora od bombardiranja 1999., primjećujem da nitko ne razmišlja o napuštanju Izraela, prema govorniku. Važno je napomenuti da je Ashkelon, najveći grad uz Pojas Gaze, najviše pogođen napadom Hamasa u subotu. Ne samo da je Hamas preuzeo gradsku policijsku postaju, već je sukob trajao satima dok je grad bio zasut raketama.

Preporučeno