Ako se za grijanje oslanjate na drva za ogrjev, a nemate centralno grijanje ili plin u svom domu, bilo bi pametno da ih kupite sada. Ovo je posebno tačno s obzirom na previsoke cijene tokom prošlozimske energetske krize uzrokovane ratom u Ukrajini. Također je razumno očekivati ​​da će cijene ponovo porasti prije nadolazeće sezone grijanja.

 

 

Trenutno su cijene drva za ogrjev prilično povoljne dijelom i zbog neuobičajeno toplog vremena prošle zime. Kao rezultat toga, potrošeno je manje drva za ogrjev, što je dovelo do trenutnih ušteda troškova. Zbog značajnog smanjenja cene, pelet je sada dostupan za kupovinu po ceni od 30.350 do 36.000 dinara po toni. To je smanjenje od sedam do 10.000 dinara po toni u odnosu na cene tokom prethodne grejne sezone. U gradu Beogradu trenutno postoji mogućnost da se uštedi sto evra po metru. U Beogradu se kvalitetno drvo bukve, graba i hrasta može kupiti po ceni od oko 10.400 dinara po kubnom metru. Ogrevno drvo se, pak, u unutrašnjosti može nabaviti po povoljnijim cenama, koje koštaju oko 7.000 dinara. Cene bagrema i cere obično se kreću između 6.500 i 7.000 dinara, a najjeftinije vrste drveta se kreću oko 5.000 dinara po kubnom metru. Potrošači su pre prošle grejne sezone morali da plaćaju čak 26.000 dinara po toni uglja.

 

 

Međutim, zakupci uglja sada mogu da kupuju ugalj po sniženoj ceni od 15.480 dinara po toni. U pojedinim sredinama ogrev se može naći i po ceni od 10.000 dinara po toni. Važno je napomenuti da su domaćinstva u Srbiji tokom prethodne zime doživela značajno povećanje cena ogreva. To je bilo zbog krize u snabdijevanju energijom. U odnosu na prethodnu grijnu sezonu, ugalj “Banovići” poskupio je za nevjerovatnih 58 posto. Ogrevno drvo je poskupjelo za 50 posto, a pelet za otprilike 34 posto. U gradu Vranju jedan kubni metar drva košta od 60 do 65 evra. Za predstojeću grejnu sezonu u Vranju većina stanovnika će se oslanjati na ogrev kao izvor toplote. Cijena jednog kubnog metra bukovog drveta varira od 60 do 65 eura. Doplata za seču iznosi 800 dinara, dok su troškovi veslanja 1.000 dinara. Za one koji žele da kupe bukova drva za loženje, paleta koja sadrži dva kubna metra isečenih komada procenjuje se da košta između 140 i 150 evra. Ovo bi bila zgodna opcija za one koji traže drva koja su već pripremljena za spaljivanje. Trenutno se pelet može kupiti po ceni od 570 dinara po džaku, s tim da je svaki džak težak 15 kilograma. Trenutno nema dostupnih ponuda za kupovinu tone. Sistem daljinskog grejanja u Vranju, koji obezbeđuje JP “Novi dom”, plaćaju građani tokom cele godine. Za stan od pedeset kvadrata cena daljinskog grejanja se kreće od 4.800 do 5.500 dinara. Za sada nije bilo najava poskupljenja. U Vranju već duže vreme nema prodaje uglja na tezgi. Zbog toga će se tek nekolicina domaćinstava u narednoj sezoni grijati isključivo na struju, a uz to će koristiti i drva.

 

 

Cena drva u Novom Pazaru smanjena je u odnosu na prošlu godinu, pokazuju noviji izveštaji. U odnosu na prethodnu godinu, potražnja za ogrevnim drvetom u Novom Pazaru je smanjena, što je rezultiralo smanjenjem cena za deset evra. Prema rečima jednog drvoseče iz Novog Pazara, potražnja za ogrevnim drvetom je smanjena zbog blage zime u prošlosti. Kao rezultat toga, ljudi imaju višak zaliha drva za ogrev i kupuju samo potrebnu količinu za predstojeću zimsku sezonu. Za ovog drvosječu, rad s drvetom je dodatni zadatak koji može biti izazovan, ali financijski unosan. Prema njegovom objašnjenju, razlog za sadašnje smanjenje cijene drva za deset eura u odnosu na prethodnu godinu je zbog specifičnog faktora. Trenutno kubni metar drva košta oko 60 eura, a sječka je od 70 do 72 eura po metru. Prema rečima Danasa, razumno je očekivati ​​povećanje cene ogreva i peleta, s obzirom na nedavni skok cena goriva i struje. Međutim, ovo povećanje troškova će vjerovatno biti praćeno povećanjem potražnje, posebno tokom sezone grijanja. Unatoč tome, potrošači koji se oslanjaju na pelet ili gradsku toplinu trenutno mogu očekivati ​​iste cijene kao i prošle godine. Prema izvještajima iz gradskih skladišta, trenutna ponuda peleta se smatra dovoljnom i čini se da postoji značajan porast potražnje potrošača. Cijena peleta varira u zavisnosti od faktora kao što su vrsta, sastav i kalorijska vrijednost, a jedna tona se kreće između 250 i 280 eura. Prema izvještajima iz “Gradske toplane” u Novom Pazaru, njihovih 1.550 kupaca može se osloniti na prethodne cijene šeme koja je sprovedena prošlog oktobra. Stambeni prostori koštaju 135 dinara po kvadratu, dok poslovni prostori koštaju 337,5 dinara. Mnogo je pojedinaca koji se odlučuju za kombinaciju TA peći sa grijanjem kao i za ugradnju inverter klima uređaja.

 

 

Cijena polovnih TA peći počinje od 30 eura, a veće koštaju i do 60 eura manje. S druge strane, klima uređaji počinju od 450 eura i mogu se povećati u zavisnosti od marke i snage. Troškovi grejanja u Novom Sadu ove zime će porasti, što će rezultirati povećanjem troškova za stanovnike. Kada se posmatraju cene drveta širom zemlje, evidentno je da Vojvodina ima najveće troškove pred početak grejne sezone. Jedini izuzetak je glavni grad Beograd. Raspon cena cera drveta po metru u Novom Sadu se kreće između 8.000 i 10.000 dinara. S druge strane, bukva, grab, bagrem koštaju od 9.000 do 12.000 dinara po metru kubnom. Cena tone uglja se kreće od 15.000 do 20.000 dinara, zavisno od kvaliteta. Pelet, kao i drveni briketi, koštaju preko 30 do 40 dinara po kilogramu. Reklame u Novom Sadu trenutno su preplavljene prodavcima drveta. Obično ovi prodavci naplaćuju od 800 do 1.000 dinara po metru usluge sečenja. Pored toga, cena cepanja drva iznosi oko 1.500 dinara. Paleta od cepanog drveta, od 1,2 kubika, dolazi sa cenom od oko 15.000 dinara. Većina potrošača se odlučuje za drvo bagrema ili cer zbog njihove pristupačnosti. Međutim, otkupljuje se i bukova drva, što nas navodi da predviđamo najveću potražnju za njima. Trenutno je neizvjesno da li će doći do poskupljenja u bliskoj budućnosti, jer će one ostati na sadašnjem nivou.

 

 

Obično kupci radije kupuju prethodno iscijepana drva, za koja nudimo besplatnu dostavu i koja se mogu praktično skladištiti u šupama ili podrumima. Dalibor, koji radi u novosadskom magacinu naselja Klisa, potvrđuje ovaj trend. Prema njegovoj izjavi, smanjenje cijene u odnosu na prethodnu grijnu sezonu može se pripisati nekoliko faktora. Jedan od takvih faktora bila je blaga zima, koja je rezultirala neočekivanim viškom ogrevnog drva za prodavce, a samim tim i blagim padom cijene.

Preporučeno