Tokom toplijih ljetnih mjeseci, on ima tendenciju da se tušira više puta dnevno. Ipak, česta je zabrinutost da li često tuširanje tokom ove sezone šteti našoj koži i koja je preporučena količina? Dr Predrag Majcen, dermatovenerolog, osvrnuo se na ovu zabrinutost objašnjavajući efekte tuširanja na našu kožu i faktore koji tome doprinose.

 

 

Dr Majcen je upozorio na korišćenje kupki koje su popularne u Srbiji i istakao da učestalost tuširanja zavisi od ličnosti, tipa kože i vremenskih uslova. Dok tuširanje jednom ili dva puta dnevno može biti korisno za kožu, pretjerano tuširanje može dovesti do suhoće, iritacije, pa čak i pogoršanja stanja kože kao što su ekcem ili psorijaza. Dr Majcen je istakao važnost održavanja higijene, ali i upozorio na opasnost od prekomjernog tuširanja. Osim toga, upozorio je da upotreba proizvoda kao što su gelovi, sapuni ili pjene može uzrokovati kontaktne alergije, te da biljni preparati za kupanje mogu dovesti do alergijskih reakcija kada su izloženi sunčevoj svjetlosti.

 

 

 

Lična tjelesna higijena varira u zavisnosti od pojedinca. Ljudima sa masnom kožom i pojačanim znojenjem potrebno je češće tuširanje kako bi se spriječile začepljene pore i potencijalni problemi s kožom. Dermatolozi predlažu izbjegavanje pretjeranog kupanja djece, posebno one s osjetljivom kožom i pojačanom aktivnošću znojnih žlijezda. U tim slučajevima optimalna je mlaka voda, a određena područja poput pazuha, genitalija i prepona treba izbjegavati.

 

 

 

Za žene sa većim grudima, takođe treba biti oprezan pri kupanju područja ispod grudi. Dok je sama voda obično sigurna, prekomjerna upotreba kemijskih proizvoda može se pokazati štetnom. Dermatolozi preporučuju namakanje u slanoj vodi kako bi se poboljšala snaga mišića i zglobova i cirkulacija. Dr Predrag Majcen predlaže boravak u vodi radi ovih pogodnosti. Tokom ekstremno toplih dana, koliko često se obično tuširate?

Preporučeno