– U današnje vrijeme je postalo i više nego normalno da se na veliko polje ne ide i po par dana. Međutim, sve doktorske analize ukazuju na to da se mora ići bar jednom na pražnjenje crijeva, dok imamo osoba koje i po par puta na dan idu u toalet. Slijedi i par savjeta za bolju probavu.

Mokrogorska baka Milica, poznata i kao Milica Jovičić, godinama je afirmisana po izuzetnom umeću da pomogne osobama sa gastrointestinalnim tegobama. Koristeći mudrost koju joj je prenijela vlastita baka, razvila je jedinstvene tehnike skrojene prema specifičnim zahtjevima onih koji traže njezinu pomoć u ublažavanju stanja poput gastritisa, želučane kile i iritabilnog crijeva.

Baka Milica koristi različite metode za ublažavanje tegoba kod svojih pacijenata, a jedna od primarnih tehnika je manipulacija određenim dijelovima tijela. Prema njezinim riječima, ova ciljana masaža ima potencijal pružiti olakšanje. Ove specifične točke mogu se pronaći na šaci, stopalu i ispod ramena. U slučaju da masaža ne da željene rezultate, baka Milica predlaže daljnje medicinske pretrage, poput snimanja žučnog mjehura ili bubrega. Baka Milica uz masažu koristi i terapiju biljem za rješavanje gastrointestinalnih tegoba.

  • Posebno ističe prednosti čajne mješavine gospine trave, šipka, majčine dušice, metvice i kamilice. Ove pojedinačne biljke nude različite prednosti, kao što su ublažavanje nadutosti i nelagode, pospješuju probavu i pružaju olakšanje nadraženoj želučanoj sluznici. Baka Milica također predlaže korištenje sjemenki lana i mljevenog gaveza kao lijeka protiv probavnih smetnji. Prema njezinim riječima, preporučuje se sjemenke lana namakati u mlakoj vodi šest sati prije uzimanja. Tijekom tog vremena, sjemenke razviju teksturu sličnu sluzi koja djeluje kao zaštitni omotač za nadraženu sluznicu želuca. Podubica, biljka velike vrijednosti, ima značajan značaj u području ljekovitog liječenja.

Zbog svojih svojstava idealan je lijek za tegobe poput oštećene želučane sluznice, čireva te za čišćenje probavnih puteva. Osim toga, podubica je poznata po tome što ublažava bolove, pospješuje zacjeljivanje unutarnjeg krvarenja i poboljšava rad jetre. Svojim jedinstvenim pristupom i nepokolebljivom predanošću, baka Milica ne samo da donosi olakšanje svojim pacijentima, već i ulijeva osjećaj nade da prirodni lijekovi mogu poslužiti kao održiva alternativa modernim medicinskim intervencijama. Evo nekoliko savjeta za promicanje zdravijeg probavnog sustava bez pribjegavanja ekstremnim dijetama ili drastičnim mjerama.

Čak i male radnje mogu uvelike koristiti vašoj probavi. Započnite dan osvježavajućim hladnim tušem kako biste ojačali svoj imunološki sustav, potaknuli protok krvi i aktivirali želudac. To će vam pomoći da se razbudite i poboljšati cirkulaciju, što dovodi do bolje probave. Za one sa sporom probavom pokušajte svako jutro popiti veliku čašu vode s limunom ili kiselog mlijeka. To će stimulirati vaš želudac i crijeva, a istovremeno će ojačati vaš imunološki sustav. Ne podcjenjujte moć temeljitog žvakanja hrane. Probava zapravo počinje u ustima s enzimima u slini, pa se sjetite izreke: “Dobro sažvakana hrana već je pola uspjeha.

Kako biste olakšali želudac, preporuča se žvakati svaki zalogaj 30 puta. Osim toga, usvojite pažljiviji pristup Usporavanje prehrane može poboljšati užitak u jelu. Uključivanje gorkih salata, kao što je radič, u vašu prehranu može doprinijeti poboljšanju zdravlja. Savjetuje se konzumiranje pet porcija voća ili povrća, a može biti dovoljna i polovina jabuke umjesto pšeničnog brašna koje može pozitivno utjecati na probavu Nadalje, sadrži ugljikohidrate koji se polako pretvaraju u šećer, pružajući dugotrajan osjećaj sitosti. Iskoristite ovu priliku i uključite sirovu hranu u svoj dnevni jelovnik, jer ne samo da potiče detoksikaciju i regulaciju tjelesne težine, već također pruža veću koncentraciju vitalnih vitamina u usporedbi s kuhanim alternativama. Nadalje, obilje vlakana koje nalazimo u sirovoj hrani potiče zdravu probavu.

Prepustite se divnoj i hranjivoj dobroti svježe ubranih jagoda, jer su izvrstan izvor vitamina C, koji se može pohvaliti sa 65 miligrama na 100 grama. Uživajte u ovim poslasticama bez grižnje savjesti jer jagode sadrže samo 32 kilokalorije na 100 grama, što ih čini niskokaloričnom opcijom. Osim toga, sadržaj vlakana u jagodama, kao i u drugom voću, podržava optimalan rad želuca i pomaže probavu. Izreka “Jedna jabuka na dan tjera doktora podalje” s dobrim razlogom vrijedi. Jabuke ne samo da sadrže bitne vitamine, već sadrže i korisna vlakna koja potiču zdravu probavu. Važno je ostati hidriran tijekom dana. Nastojte piti najmanje dvije litre tekućine dnevno.

  • Ako se borite s tim, držite bocu mineralne vode na stolu kao podsjetnik. Ne vjerujte mitu da kava dehidrira; umjesto toga odlučite se za vodu, voće ili biljne čajeve. Potaknite sebe i svoje kolege na kratku šetnju nakon ručka. Provođenje najmanje 20 minuta istežući noge ne samo da pomaže probavi, već i poboljšava cirkulaciju krvi. Svjesno se trudite održati dobro držanje. Bilo da stojite, sjedite ili se saginjete, pazite da leđa držite ravno. Mnogi ljudi imaju tendenciju pogrbljenosti, što može dovesti do napetosti u vratu i ramenima te ukupne ukočenosti mišića.

Briga o vašoj kralježnici ključna je za opću dobrobit. Opterećenje također može negativno utjecati na probavni proces, budući da optimalna funkcija želuca ovisi o opuštenom i uspravnom položaju tijela. Pronađite svakodnevnu inspiraciju – penjanje stepenicama može biti iscrpljujuće. Iskoristite svakodnevne scenarije u kojima shvaćate da vaše fizičko stanje nije na vrhuncu kao izvor motivacije da date prednost svojoj kondiciji. Zdravo i fit tijelo prirodno će pospješiti pravilnu probavu.

Preporučeno