Za one koji puše ili su izloženi pasivnom pušenju, recept od tri sastojka može značajno poboljšati njihovo zdravlje dišnog sustava. Za ovaj jednostavan, ali učinkovit recept potrebno je samo 1 kg luka. Za pripremu ovog eliksira trebat će vam 1 litra vode, 400 g meda, 2 žlice kurkume i manji korijen đumbira. Počnite tako što ćete med otopiti u vodi i prokuhati ga. Luk narežite na četvrtine, a korijen đumbira narežite prije nego što ga dodate u vodu. Kad smjesa zavrije, dodajte kurkumu da smanjite temperaturu i kuhajte na laganoj vatri dok voda ne ispadne na pola posude. Kada je gotova, procijedite smjesu i ulijte je u staklenu bocu. Pustite da se ohladi i zatim spremite u hladnjak. Za upotrebu uzimajte 2 žlice eliksira svako jutro na prazan želudac i navečer dva sata nakon večere. Pluća našeg tijela ne samo da nam opskrbljuju kisikom, već djeluju i kao “pećnica” za naše tijelo.

Kašalj je prirodni odgovor na infekciju, au nekim slučajevima može trajati nekoliko dana ili čak tjedana nakon oporavka od bolesti. S obzirom da su kašalj i otežano disanje uobičajeni simptomi Covida, to može biti razlog za zabrinutost. Ako sumnjate da ste se zarazili Covid-19 ili ste bili u kontaktu s nekim tko je, toplo se preporučuje da se testirate. Međutim, bitno je napomenuti da je kašalj čest simptom drugih respiratornih bolesti kao što su bronhitis, upala pluća, akutne respiratorne virusne infekcije (ARVI) i akutne respiratorne infekcije (ARI). Sve ove bolesti izazivaju kašalj kao prirodni odgovor na uklanjanje sluzi iz dišnih puteva. Pulmolog Sergej Puriyasev objašnjava da je kašalj obrambeni odgovor na upalu, koju često uzrokuju bakterije. Stoga je ključno da pacijent prima antivirusne i antimikrobne lijekove ili tretmane za borbu protiv temeljnog uzroka kašlja.

Upala se također može smanjiti protuupalnim lijekovima, a može se propisati i hormonska terapija na kratko razdoblje od dva do tri dana. U bolesnika s ARVI ili ARI, kašalj može trajati pet do petnaest dana. Prema pulmologu, ako osoba ima ozbiljnu bolest poput bronhitisa ili upale pluća i ne primi odgovarajuće liječenje, može nastaviti kašljati do kraja života. No, postoje “kućni lijekovi” koji mogu riješiti ovaj problem, a dr. Purijašev predlaže korištenje provjerenog lijeka koji se kod nas često koristi – masti. Liječnik naglašava da je svaka vrsta životinjske masti vrlo učinkovita u borbi protiv dugotrajnog kašlja. Pluća, osim što nam opskrbljuju kisikom, funkcioniraju i kao “pećnica” našeg tijela.

Konzumacija masti ili nanošenje masti na kožu odmah počinje zagrijavati pluća. Iz svakog grama masnoće emitira se devet kalorija, što zauzvrat zagrijava ne samo “pećnicu”, već i krvotok. Liječnik objašnjava da ako se pluća zagriju i dobro “podmažu” masnoćom, ona će se oporaviti. U nedostatku masnoće, proces ozdravljenja može trajati duže i kašalj može potrajati.

Preporučeno