– Ono što svaka žena definitivno obožava i voli i to bez razlike, jeste cvijeće. Bilo da je buket kupljen u cvjećari, a još bolja opcija je ta da se gaji na balkonu. Međutim, za takvo nešto potrebno je ili puno truda, ali i puno vještine te pomalo i sreće. 

Kad bismo dodijelili ime cvijetu koji ima izvanrednu sposobnost da podnosi i sušu i jaku vrućinu, a pritom ne zahtijeva okopavanje, nedvojbeno bi se zvao PRKOS.

Naziv “Prkos” ova je biljka dobila zbog svoje izvanredne sposobnosti da izdrži teške životne uvjete i održava kontinuirani ciklus cvatnje od lipnja do dolaska prvih mrazeva. Suzdržavanjem od pretjeranog rukovanja i davanjem pretjeranog fokusa, ovaj će entitet procvjetati i pokazati izuzetan sjaj. Njegov potencijal cvjetanja nadilazi granice žardinjera na balkonima ili u vrtovima; također može poslužiti kao zadivljujući pokrivač tla koji okružuje ruže i drugu floru.

Ožujak i travanj pružaju idealnu priliku za sjetvu sjemena ili presađivanje sadnica prkosa. Ova otporna biljka uspijeva u raznim okruženjima, uključujući kamenjare, cvjetnjake i vrtne cvjetnjake. Osim toga, može se uzgajati u posudama, žardinjerama ili sanducima na sunčanim terasama, balkonima ili prozorima.

Osiguravanje pravilne drenaže jedini je zahtjev za ove biljke. Ako ih odlučite posaditi u posude, bit će dovoljna mala količina pijeska u podnožju. Potrebno je rijetko zalijevanje, možda samo tijekom izrazito vrućih ljetnih uvjeta. Biljka ima sposobnost da se sama razmnožava. Jednom kada sjeme padne u vrt, dovoljno je otporno izdržati oštru zimu i ponovno će niknuti sljedeće godine, iako nešto kasnije, obično u svibnju. Uklanjanje ovih biljaka predstavlja manji izazov, budući da proizvode obilje sjemena, što zahtijeva nekoliko godina napora da se potpuno iskorijene.

Svaki pojedinac uspio je uspješno uzgojiti ovu biljku.

Kako jutarnje sunce izlazi, cvijeće počinje cvjetati, samo da zatvori svoje latice dok tama obavija okolinu.

Cvjetovi prkosa dolaze u širokom spektru boja, uključujući bijelu, žutu, narančastu, ružičastu, crvenu i ljubičastu, s jednobojnim i raznolikim varijantama. Osim toga, latice mogu imati različite teksture, od valovitih do ravnih. Naraste u visinu od 10 do 15 centimetara, ova biljka ima crvenkastu zeljastu stabljiku, igličaste mesnate listove i zbijenu strukturu. Suprotno uvriježenom mišljenju, vjeruje se da begonija pomaže u oporavku od bolesti i promiče dobrobit starijih osoba. Simbolizira težnju da se produži životni vijek primatelja kada se daruje.

Obitelj begonija obuhvaća široku lepezu vrsta, koje se broje u tisućama, zajedno s brojnim dodatnim varijacijama. Ove se begonije mogu kategorizirati u tri različite skupine na temelju strukture korijena: rizomske, gomoljaste i vlaknaste begonije.

  • U vrijeme suše, biljke se oslanjaju na rizome, koji su robusni i sočni izdanci koji pohranjuju bitne hranjive tvari i vodu. Uz svoje ukrasno lišće, ove se biljke mogu pohvaliti živim i obilnim cvjetovima. Gomolji, s druge strane, imaju povećane dijelove iz kojih se nježne korijenske grane pružaju u različitim smjerovima. Dok stabljike ovih begonija venu u jesen, gomolji ostaju netaknuti, dajući nove izdanke u proljeće. Za razliku od svojih rizoma i gomolja, begonije s vlaknastim korijenjem posjeduju mrežu korijena sličnu većini biljnih vrsta. Ove posebne begonije imaju tendenciju zadržati svoje zelenilo tijekom cijele godine.

Ime dano ovoj vrsti begonije je Begonia rex.

Ova posebna sorta begonije uzgaja se zbog svog atraktivnog lišća, koje dolazi u mnoštvu boja, oblika i veličina. Uspijeva na dobro osvijetljenim mjestima, ali treba izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost. Mraz joj šteti dobrobiti pa preferira umjerenu temperaturu (oko 18 stupnjeva Celzijusa) i vlažnost tla. Suh i topao zrak, kakav se nalazi u prostorijama s radijatorima, može biti problematičan za ovu biljku. Tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci preporuča se gnojidba begonije svaka dva tjedna. Listovi su osjetljivi i treba ih redovito pregledavati zbog bilo kakvih znakova infekcije. Ako postoje zaraženi listovi, potrebno ih je odmah ukloniti.

Kako biste osigurali ravnomjeran rast, povremeno okrenite posudu jer se biljka prirodno naginje prema svjetlu. Nije neuobičajeno da ova begonija tijekom zime uđe u stanje mirovanja, što rezultira minimalnim rastom i gubitkom lišća. Tijekom tog razdoblja preporučljivo je smanjiti zalijevanje dok se ne pojave novi listovi. Orezivanje je uglavnom nepotrebno za većinu begonija osim ako su postale pretjerano dugačke. Gljivične infekcije predstavljaju značajnu prijetnju ovim biljkama, ali se mogu kontrolirati upotrebom fungicida. Kako bi se spriječila prekomjerna vlažnost tla, potrebno je održavati pravilnu cirkulaciju zraka jer višak vlage samo pogoršava problem.

Biljka poznata kao Begonia semperflorens popularan je izbor među vrtlarima.

Obično se naziva “voštana begonija” zbog svojih sjajnih, sočnih listova koji dolaze u raznim nijansama zelene, brončane i mahagoni crvene, ova višegodišnja biljka je prizor za vidjeti. Sa svojom sposobnošću da cvjeta bijelim, ružičastim ili crvenim cvjetovima tijekom cijele godine, unosi dašak živosti u svaki prostor. Uspijeva u djelomično zasjenjenim područjima s umjerenim temperaturama, cijeni malo vlage bez pretjeranog zalijevanja. Kako bi ga održali zdravim i naprednim, preporučuje se redovito hranjenje svaki drugi tjedan. Važno je paziti na prekomjernu vodu tijekom kišnih sezona kako biste zaštitili biljku.

Preporučeno