– Koliko god bile bezazlene, zmije kada su u vašem prisustvu, i kada su vam jako blizu su itekako velika prijetnja, bar na psigičkom planu. One vas definitivno neće prve napasti, jedino reaguju kada se osjećaju ugroženo, a to je u onom trenutku kada stanete nogom na nju. 

Prisutnost zmija u dvorištima i domovima često je nepoželjna i može biti izvor zabrinutosti. Kako biste učinkovito ublažili potencijalne rizike, ključno je shvatiti čimbenike koji privlače zmije i primijeniti strategije za njihovo odvraćanje od vašeg prebivališta. Zmije privlače različiti mirisi i okolišni čimbenici u vašem dvorištu. Iako nisu inherentno namamljene ostacima hrane, ti ostaci mame glodavce, koji zmijama služe kao prirodni plijen. Glodavci za sobom ostavljaju izmet i skupljaju hranu, ispuštajući miris koji zmije mogu lako otkriti, što ih navodi da krenu u lov za vlastitom prehranom. Čimbenici koji posebno privlače zmije prema određenim područjima uključuju:

  • Prisutnost glodavaca, posebno miševa i štakora, primarni je faktor koji privlači zmije u blizinu stambenih objekata. Ovi mali sisavci ne samo da služe kao izvor hrane za zmije, već za sobom ostavljaju i tragove koji mame ove gmazove. I vodozemci i ptice imaju mirise koji mogu privući zmije. Poluvodene i vodene zmije posebno privlače miris žaba ili riba. S druge strane, zmije također mami miris ptica, uključujući njihov izmet, gnijezda i jaja.

Zmije i njihov plijen nalaze utočište među bujnom vegetacijom, uključujući gusto grmlje, visoku travu i gomile lišća. Koje se preventivne mjere mogu poduzeti da bi se spriječila prisutnost zmija? Tijekom sezone polaganja jaja, zmije su vođene svojim instinktima za preživljavanjem i razmnožavanjem, što ih navodi da traže područja u kojima otkrivaju feromone svojih zmija. Kako bi se zaštitili od ovih gmazova, nužno je provesti razne mjere opreza. Metode za sprječavanje susreta sa zmijama: Održavanje čistoće: Dosljedno uklanjajte svu preostalu hranu i otpad koji bi mogao namamiti glodavce. Suzbijanje glodavaca:

Postavite zamke za miševe i štakore, istovremeno zatvarajući sve moguće ulazne točke u kuću, učinkovito smanjujući njihovu prisutnost. Kako biste spriječili da se zmije udome, važno je održavati uredan travnjak i ukloniti hrpe lišća, drva ili drugih potencijalnih mjesta za skrivanje. Osim toga, ključno je brtvljenje pukotina i rupa u temeljima, zidovima i oko vrata i prozora. Da biste uspostavili zaštićeni perimetar, ogradite željeno područje zmijskim barijerama ili mrežama. Upotrijebite repelente i biljne vrste poznate po emitiranju mirisa koji odvraćaju zmije. Smanjite vjerojatnost susreta sa zmijama u svom vrtu ili dvorištu uključivanjem određenih biljaka koje emitiraju miris koji ovi gmazovi mrze.

Predložene opcije za biljke: Biljka zmija, koju još zovu i svekrvin jezik, posjeduje sposobnost tjeranja zmija. Još jedna biljka, neven (Calendula), ispušta snažan miris koji može poslužiti kao sredstvo za odvraćanje zmija. Gusti sastav i trnovito lišće biljke božikovine (Ilex) stvaraju negostoljubivo okruženje za zmije. Što se tiče krizantema, one posjeduju piretrin, prirodnu tvar koja služi i kao insekticid i kao sredstvo odvraćanja zmija.

Održavanje doma bez zmija ovisi o sposobnosti prepoznavanja i iskorijenjivanja čimbenika koji mame zmije. Stalnim održavanjem svog dvorišta, suzbijanjem glodavaca i korištenjem prirodnih sredstava za odvraćanje, možete uvelike smanjiti vjerojatnost susreta s ovim klizavim stvorenjima. Osim toga, odabir prikladnih biljaka, zatvaranje svih potencijalnih ulaznih točaka i pridržavanje standarda čistoće pomoći će stvoriti sigurno okruženje za vaše voljene.

Preporučeno