Posao zanatlije u prošlim vremenima bio je jako cijenjen, ali danas je to totalno druga priča. Niko od mladih ne želi da bude pekar, kovač, frizer i slično. Svi bi da se bave on line poslom, ili da budu influenceri. Mi danas govorimo o trenutnoj situaciji u Srbiji po tom pitanju. 

Liste čekanja nisu isključive za područje medicine; sve su češći i među vještim trgovcima. Za opsežne projekte poput renoviranja kupaonice nije neuobičajeno čekati nekoliko mjeseci na vodoinstalatera, električara ili keramičara. Čak i jednostavni zadaci poput šišanja ili posjeta automehaničaru sada zahtijevaju zakazivanje unaprijed.

Danas postoji nestašica tih zanimanja koja nude unosne financijske prilike. Podaci Infostuda otkrivaju da su poslodavci prošle godine bili najveći izazovi pri popunjavanju radnih mjesta poput mehaničara, frizera, pekara, metalostrugara, stolara i vodoinstalatera.

Pozicije u određenim zanatima nuđene su uz znatne plaće. Frizeri i pekari nudili su se do 200.000 dinara, mehaničari do 240.000 dinara, a vodoinstalateri do impresivnih 250.000 dinara. Te su plaće bile gotovo dvostruko veće od primanja liječnika i učitelja. Iznenađujuće, unatoč atraktivnim financijskim poticajima, vrlo se mali broj pojedinaca nakon završene osnovne škole odlučuje baviti obrtom. U srednjim strukovnim školama bilježi se nizak upis, a smjerovi koji osposobljavaju obrtnike se ukidaju. Primjerice, Građevinska škola na Zvezdari nekada je nudila smjer vodoinstalater, ali je zbog manjka zainteresiranih posljednjih godina skinut s liste dostupnih programa.

Situacija nije drugačija ni za zidare, tesare i armirače. Prethodne godine Graditeljska škola primila je samo dva pristupnika za sveobuhvatni smjer iz temelja graditeljstva. Zbog toga je škola bila prisiljena preusmjeriti te kandidate u alternativne obrazovne ustanove. Unatoč procvatu građevinske industrije u Srbiji, uz značajne stope rasta, trenutačno postoji manjak od otprilike 30.000 kvalificiranih majstora u različitim disciplinama. Nažalost, mladi pojedinci pokazuju nezainteresiranost za nastavak karijere u ovim područjima.

Ove kohorte u nastajanju predstavljaju budućnost.

Iako građevinske tvrtke studentima stipendiraju i osiguravaju posao, jasno je da ti poticaji nisu dovoljna motivacija. Kako bi riješila ovaj problem, država je uvela novi poticaj od 5.000 dinara za učenike koji se odluče za deficitarna zanimanja kroz dualni model obrazovanja. Prema riječima Miloša Turinskog iz Infostuda, iako je financijski aspekt značajan, ključno je ovom problemu pristupiti sustavnim rješavanjem.

Pad zanatske industrije zahtijeva pojačane napore da se ona revitalizira. Ključno je educirati mlade pojedince o sigurnim i unosnim mogućnostima koje ta zanimanja pružaju. Važno je priznati da se sadašnja generacija sastoji od digitalnih urođenika, od kojih su svi rođeni nakon 2000. godine. Njihovo odrastanje oblikovalo je prevladavanje mobitela, tableta i laptopa, navodi Turinski.

Prema njegovim riječima, mlađe generacije imaju različita očekivanja i težnje u karijeri.

Prema njegovim riječima, većina pojedinaca sada je zainteresirana za karijeru u području tehnologije, posebno u područjima kao što su online svijet, računala i telefoni. Istaknuo je kako je područje IT-a posebno privlačno zbog svoje unosne prirode i visokih plaća.

Prema nalazima Infostudovog istraživanja pokazalo se da je mlađa generacija nezainteresirana za stjecanje strukovnih vještina kroz neformalno obrazovanje.

Prema njegovom objašnjenju, u razgovoru s vodoinstalaterima i automehaničarima oni iznose povratnu informaciju o nezainteresiranosti mladih za naukovanje i neformalno obrazovanje za učenje zanata od iskusnih stručnjaka. Miloš Turinski iz Infostuda ističe važnost rješavanja ovog problema kroz sustavne napore, ističući da je, iako su financijski aspekti važni, ključno aktivno raditi na pronalaženju rješenja.

Kako bi se oživjelo propadajuće obrtništvo, nužno je uložiti više truda u njegovo promicanje. Ključno je educirati mlade pojedince o sigurnoj i unosnoj prirodi ovih zanimanja. Valja napomenuti da trenutno svjedočimo usponu digitalnih generacija, pojedinaca rođenih nakon 2000. godine, koji su od malih nogu uronjeni u svijet mobitela, tableta i laptopa, navodi Turinski.

Prema njegovim riječima, mlađe generacije imaju različita očekivanja i želje u karijeri koje se razlikuju od onih prethodnih generacija. Istaknuo je kako je većina pojedinaca sada sklona karijerama u online sferi, točnije u području IT-a, što uključuje računala i telefone. Ovo je zanimanje vrlo traženo zbog svoje unosne prirode.

Prema istraživanju koje je proveo Infostud, pokazalo se da je mlađa generacija nezainteresirana za stjecanje stručne spreme. vještine kroz kanale neformalnog obrazovanja.

Prema njegovom objašnjenju, povratne informacije vodoinstalatera i automehaničara ukazuju na nezainteresiranost mladih za naukovanje i neformalno obrazovanje u struci. U pokušaju da oživi interes škola je uvela program koji je obuhvaćao tesarske, zidarske i armiračke radove. Nažalost, od 30 prijavljenih samo su dva studenta iskazala interes te su naknadno preusmjereni na alternativne kolegije.

Ove godine ćemo napraviti još jedan pokušaj. U prošlosti smo imali i vodoinstalatere, ali postoji nezainteresiranost studenata za to područje. Ta su zanimanja u današnjem društvu vrlo unosna, no primjetan je izostanak upisa u srednje škole za te programe.

Egzistencija obitelji određena je načelima ponude i potražnje na tržištu rada. Važno je napomenuti da, bez obzira na njihovo obrazovanje, značajan broj pojedinaca zbog nepredviđenih okolnosti završi karijeru zidara, keramičara i vodoinstalatera.

Preporučeno