– Mnogo je bure od jučer u svim medijima, od kako je proglašena rezolucija o Srebrenici. Toliko puno se piše o njoj, da su se čak i pjevači, glumci i sportisti počeli uplitati u samu politiku, gdje im realno i nije mjesto. Sda je došlo do mini sukoba između Jelene KArleuše i Severine, povodom posljednje izjave od strane splićanke. 

Prisustvo pjevačice Severine Vučković u emisiji o Srebrenici izazvalo je žestoku reakciju pjevačice Jelene Karleuše na društvenim mrežama. Severina se u razgovoru s voditeljicom hrabro oglasila o događajima u Srebrenici ustvrdivši kako se “genocid dogodio, kako god ga nazivali”. Naglasila je da razmjeri zločina, bilo da se radi o malom, srednjem ili velikom, ne umanjuju njegovu kategorizaciju kao genocid.

  • Severina je nadalje ustvrdila da ako se doista radi o genocidu, onda bi odgovorna država trebala dati odštetu pogođenoj državi. Nagađala je da nevoljkost da se prizna izraz “genocid” proizlazi iz te financijske odgovornosti. Nakon ove rasprave, Jelena Karleuša je na Facebooku podijelila snimku Severinina pojavljivanja. Uz video je podijelila i opširnu objavu u kojoj je odvojila vrijeme da Severini pojasni pravo značenje pojma genocid. Uz to, postavila je pitanje koje navodi na razmišljanje o Jasenovcu, a istovremeno ju je nježno podsjetila da se njezin sin identificira kao Srbin.

Objavu prenosimo u cijelosti bez ikakvih ispusta i izmjena. Severina, kakvo značenje pridajete izboru između upotrebe pojma “zločin” ili “genocid”? Zašto ste zaokupljeni procjenom i racionalizacijom događaja? Želio bih pomoć u ponovnom stvaranju sljedećeg odlomka teksta: Ako je fokus isključivo na novčanoj odšteti, zanima me koliki je iznos vaša država platila Srbiji za zločine počinjene u Jasenovcu. Postoji li određena cijena po jedinici ljudske patnje, kao što je po toni mesa ili po broju žrtava? Zanima me razumijevanje vrijednosti milijunskih života, posebice života milijuna Srba.

I treba li uopće razmišljati o popustu jer su i Židovi bili na meti? Što je s Romima, smatraju li se njihovi životi besplatnim? Nadalje, postoji li cjenik u kojem je navedena odšteta koju Hrvatska duguje za jedini dječji kamp na svijetu? Kada se ovaj logor kategorizira kao kamp usmjeren na djecu, smatra li se to “manjim” ili velikim zločinom? Za kraj, kako biste svrstali Severinu, ako smijem pitati? Trebamo li jedni drugima velikodušno nadoknaditi kako bismo potaknuli ljubav i sklad? Treba li Hrvatska u nedostatku financijskih sredstava opraštati dugove radi dobrosusjedskih odnosa? Spremni smo previdjeti činjenicu da nas nazivate ‘oni’, iako smo Srbi.

Kao što smo braći Crnogorcima po krvi oprostili djela prema vlastitom narodu i nepoštovanje prema precima, zašto ne bismo oprostili svima? Srbiju, moćnu i izdržljivu naciju, ne definira samo novac, draga Severina. Riječ je o optužbi za “genocid” koja se ne može pripisivati ​​pojedincima koji su odavno abolirani za takve zločine. Nepravedno je držati cijelu naciju odgovornom za djela nekolicine. Ako se Srbija ne spominje u rezoluciji, zašto bi odgovarala za odštetu?

Upotrijebimo malo logičkog zaključivanja, draga moja, i koristimo svoje umove za kritičko razmišljanje umjesto da se oslanjamo samo na površna poboljšanja. Srpski narod, koji je pretrpio ogromna stradanja u 20. stoljeću, ponosan je, častan narod, a ne počinitelji genocida. Jelena je izrazila oštro protivljenje nošenju bilo kakvog obilježja vezanog za građanski rat u BiH, ističući da ni ona, ni njena djeca, ni njeni unuci nemaju nikakve veze sa zločinima koji su činjeni u njeno ime. Istaknula je i da će i njen srpski sin biti pogođen ovom povijesnom nepravdom. Jelena je savjetovala da ne pokušava otkloniti svoju zabrinutost pametnim primjedbama.

Preporučeno